Jak zamontować hamak?

10 czerwca 2018

Hamak ogrodowy

Zdecydowana większość ludzi kojarzy popołudniowy odpoczynek w błogim leżeniem w hamaku wraz z książką, muzyką lub przekąską. Kojarzony jest zazwyczaj jako element przywiązany do dwóch drzew sznurkami. Nie każdy ma niestety takie miejsce blisko swojego domu.

Dlatego często umieszczamy hamaki w mieszkaniu lub w ogrodzie wykorzystując do tego celu inne ciężkie przedmioty. Są także inne możliwości powieszenia hamaków, tak aby każdy mógł położyć się i odpocząć.

1. Typy hamaków

Aktualnie na rynku możemy znaleźć wiele różnych hamaków. Różnią się kształtami i materiałami. Niektóre z hamaków przeznaczone są do użytkowania w domu natomiast inne zrobione są z materiałów, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie i są trwałe oraz idealne na każdą pogodę. Hamaki które zrobione są z jednego kawałka płótna są zdecydowanie lepsze i wygrywają z hamakami, które są zrobione z siatki.

2. Dwa rodzaje hamaków

Pierwszy z nich posiada drążek, czyli tak zwane drewniane pręty, które znajdują się na obu jego końcach. Taki hamak z drążkiem jest dużo większy, bardziej trwalszy i może pomieścić dużo więcej osób jednocześnie. 

Drugi typ nie posiada drążka. Jest bardziej elastyczny i z tego też powodu mniej trwały. Łatwiej jest go rozciągać, dlatego nie można jednocześnie utrzymać dużej ilości osób.

Montaż hamaka w ogrodzie

3. Odpowiednia wysokości i odległość

Istotna informacją jest odległość w jakiej hamak powinien zostać powieszony. Powinien być powieszony w określonej odległości od innych obiektów oraz na odpowiedniej wysokości. Każdy z tych hamaków powinien wisieć inaczej, ponieważ ma z góry określone standardy. Trzeba je poznać i dokładnie określić właściwą wysokość i odległość, która dla każdego hamaku jest inna. Trzeba pamiętać żeby dołożyć linie sprężyny albo karabińczyk jeśli odległość pomiędzy mocowaniem hamaków jest zbyt duża. 

4. Odpowiedni obiekt mocowania

Hamaki powinny być przywiązane do twardych i ciężkich obiektów ponieważ w innym wypadku mogą spowodować upadki i wszelkie obrażenia z nimi związane. Powinniśmy znaleźć obiekty stabilne i mocne. Są to przede wszystkim drzewa oraz wszelkie inne przedmioty osadzone w podłożu betonowym. Dzięki drzewom, które są wysokie możemy bez problemu regulować wysokość naszego hamaku. Kolejnym atutem przywiązanie do drzewa jest cień, który wysokie drzewa nam zapewniają.

5. Wnioski

Hamaki są z pewnością bardzo wygodnym miejscem do odpoczynku i spania. Są idealne do ogrodu jak i do pokoju możemy bez problemu nie dopasować do naszego mieszkania. Dostępnych jest wiele zabezpieczeń hamaka i bardzo łatwo można go przymocować pożądany miejscu. Musimy jednak pamiętać aby właściwie powiesić go na odpowiedniej wysokości i odległości od przedmiotów aby zachować maksymalne bezpieczeństwo.