Idealny stolik kawowy

11 maja 2018

Stylowy stolik kawowy

Dekorowanie salonu to bardzo ważna rzecz dla każdego domownika, dlatego należy się za to zabrać na poważnie. W salonie niezbędnym elementem wyposażenia jest stolik kawowy, który będzie dopełnieniem dekoracyjnym w takim pomieszczeniu. Oczywiście do wyboru jest wiele różnorodnych stolików kawowych, na który ludzie mogą się zdecydować, dlatego warto posiłkować się wskazówkami, dzięki którym można wybrać idealny dla siebie mebel.

Często również projektanci wnętrz mają spore problemy z tym, aby wybrać stolik kawowy do salonu klienta. Związane jest to z tym, iż na rynku meblowym dostępnych jest wiele różnych stolików, mowa tutaj o ich kształtach, kolorach, czy też stylu. Wybrać można np. stoliki okrągłe, mosiężne, czy też z szufladami, a ponadto należy zdecydować się na jego konkretny rozmiar. Oto kilka najważniejszych wskazówek, którymi należy się kierować przy wyborze stolika kawowego.

Wskazówka nr 1 - jaką przestrzeń ma się do rozdysponowania?

W pierwszej kolejności zainteresowane osoby powinny sprawdzić jaką przestrzeń w salonie mają do rozdysponowania. Wtedy też łatwiej będzie podjąć decyzję, czy stolik ma być duży, czy też mały. Według ekspertów odległość krawędzi stolika od krawędzi kanapy powinna wynosić około 45 centymetrów. Wtedy będzie można z niego komfortowo korzystać. 

Wskazówka nr 2 - stolik powinien być wysoki

Każdy stolik kawowy powinien być wysoki, aby nie trzeba było się schylać po kawę, co prowadzi do powstania uczucia dyskomfortu. Blat stolika powinien znaleźć się nieco niżej niż siedzenie (ok. 2 centymetry). Zdecydować można się więc na stoliki, które mają wysokość wahającą się w granicach 40-50 centymetrów, najpierw jednak należy dokonać niezbędnych pomiarów i wziąć pod uwagę wysokość kanapy lub foteli.

Drewniany stolik kawowy

Wskazówka nr 3 - stolik dopasowany do wnętrza

Wybrany stolik kawowy musi idealnie pasować do urządzanego wnętrza, a już najbardziej do sofy, która będzie znajdowała się w salonie. Jeśli jest to kanapa w jednym kolorze warto zdecydować się na szklany stolik. W sytuacji jednak, gdy kanapa jest delikatna, wtedy można zdecydować się na nieco odważniejsze i większe stoliki, np. wykonane z drewna.

Wskazówka nr 4 - stolik musi odpowiadać każdemu

Stolik kawowy znajdujący się w salonie musi odpowiadać każdemu, również dzieciom. Nie powinien mieć on więc zbyt ostrych krawędzi, ponieważ wtedy można narazić swoje dzieci na urazy. Polecane są opływowe kształty takich stolików. Przydatne dla rodzin okażą się też stoliki z szufladkami, w których będzie można przechowywać książki.

Wskazówka nr 5 - nie można przesadzić

Stolik nie powinien być żadnym dziełem sztuki, a ciekawym elementem wyposażenia salonu. Jeśli jednak ktoś chce zdecydować się na stolik o niebanalnych kształtach i energicznym kolorze musi zadbać o to, aby otoczenie do niego pasowało. Powinno być ono wtedy jak najbardziej neutralne, bez żadnych wzorów. Wszystkie meble mają jednak ze sobą współgrać, aby stworzyć harmonię.