Fotel do ogrodu - jak wybrać? Jakie najlepsze?

3 lipca 2018

Fotel ogrodowy

Po pielęgnacji własnego ogrodu każdy ma ochotę usiąść, odpocząć i podziwiać zieleń dookoła. Niezbędnymi elementami potrzebnymi do tego są meble, czyli pufy i fotele ogrodowe. Od dłuższego czasu cieszą one posiadaczy każdego ogrodu. Warto dokładnie zastanowić się nad jego zakupem i rozważyć wszystkie opcje, aby wybór był idealny.

Jaka pufa ogrodowa?

Na rynku dostępne są wszelkie rodzaje puf wypełnione małymi elementami, bądź po prostu pufy materiałowe. 

Pierwszym kryterium jest pufa z oparciem lub bez. Idealne pufy z oparciem to te wypełnione granulatem styropianowym. Zbudowane są z powłoki zewnętrznej, w której materiał to zazwyczaj poliester oraz o powłoce wewnętrznej, w której znajduje się styropian. Są one bardzo elastyczne i dostosowują się do kształtu ciała dzięki czemu są bardzo wygodne i komfortowe.

Dostępnych jest wiele odmian powyższych puf. Są to między innymi fotele oraz niewielkie siedziska przeznaczone dla jednej osoby. Są odporne na wszelkie warunki pogodowe jak zmienna temperatura, woda czy promienie UV. 
Jeśli nie potrzebujemy oparcia powinniśmy przyjrzeć się pufie technorattanowej. Jest bardzo, ale to bardzo wytrzymała ze względu na jej syntetyczny materiał. Idealnie sprawdzi się podczas deszczu czy wiatru czy skrajnych temperatur. Nie trzeba chować z jej do pomieszczenia lub nawet pod daszek. Cały materiał jest bardzo elegancki występuje w formie atrakcyjnej plecionki co jest jego zaletą i doskonale pasuje do eleganckich miejsc. 

Pufa posiada również poduszkę, co daje dużą wygodę. Polecana jest osobom, którym zależy na doskonałym wyglądzie. Pufy wypełnione styropianem są natomiast bardziej uniwersalne.

Jaki fotel ogrodowy wybrać?

Wybór foteli ogrodowych na rynku jest nieco większy. Możemy znaleźć produkty dostosowane do konkretnych upodobań i potrzeb. Rozróżniamy dwa rodzaje foteli, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz kształt. Materiały dostępne to:

Meble ogrodowe

Drewno - tutaj rolę siedziska pełnią najczęściej grube poduszki. Można znaleźć wiele rodzai drewna, z których wykonane są fotele. Najczęściej jest to sosna i świerk. Mimo atrakcyjnego wyglądu charakteryzują się słabą jakością. Głównym czynnikiem jest woda, która skraca żywotność tego typu mebli, dlatego podczas deszczu takie meble powinny być schowane.

Drewno egzotyczne to zdecydowanie lepsza jakość. Teak to bardzo trwały i odporny na działanie wody materiał oraz dość drogi. Trzeba dodać, że fotele drewniane powinny być zaimpregnowane.

wiklinowe – wyglądają bardzo estetycznie i są lekkie. Bardzo łatwo można je przemalować dlatego świetnie dopasujemy je do naszej przestrzeni samodzielnie nie malując. Wadą wikliny jest skrzypiący dźwięk, co może przeszkadzać niektórym użytkownikom oraz jej kruchość. Nadmierne słońce czy deszcz mogą je po prostu zniszczyć.

technorattanowe - są bardzo wytrzymałe i atrakcyjne. Z reguły cena jest wysoka i nie ma możliwości zmiany aranżacji czyli przemalowania.

plastikowe – lekkie i łatwe w czyszczeniu. Meble plastikowe są tanie i odporne na działanie wody. Niestety plastik nie jest to materiał estetyczny dlatego nie pasuje do większości ogrodów. Silne słońce może spowodować odkształcenie dlatego nie powinniśmy stawiać ich blisko ognia.

metalowe – dostępne są z wygodną metalową siateczką. Są bardzo wytrzymałe na odkształcenie oraz stabilne. Istotną informacją jest fakt, że metal odporny jest na bakterie i pleśń. Powinny być pokryte specjalną warstwą antykorozyjną.

Wyposażenie ogrodu

Poza materiałem, fotele ogrodowe występują również w rozmaitych kształtach, sposób ich użytkowania także jest inny. Z tego względu wyróżnić możemy:

fotel ogrodowy kokon –określany jest także mianem wiszącego. Jego konstrukcja opiera się na szerokiej, najczęściej metalowej bądź technorattanowej podstawie, wygiętym haku i części użytkowej, która swoim kształtem przypomina kokon. Siedzisko wyłożonej jest poduszkami. Jest z pewnością oryginalne i wygodne. 

fotel ogrodowy bujany – przypomina leżak i jest bardzo wygodny. Siedzisko to zwykle forma tekstylna lub poduszki. 

fotel ogrodowy jajo – występuje w formie wiszącej oraz stacjonarnej. Polecany przede wszystkim dla dzieci, nie zajmuje dużo miejsca i występuje w wielu kolorach.

fotel ogrodowy składany – idealny do małego ogrodu. Występuje w wielu rodzajach z drewna, plastiku bądź metalu zazwyczaj razem z poduszką. Niektóre modele mają regulację wysokości oparcia siedziska. Jest prosty w przechowywaniu i idealny gdy często przyjmujemy gości.