Lampa nad stół - wybieramy oświetlenie do jadalni

30 czerwca 2018

Oświetlenie do jadalni

Lampa wisząca to jeden z najważniejszych elementów każdej jadalni. Zapewnia nie tylko odpowiednie oświetlenie, ale jednocześnie jest dekoracją wnętrza. Jak zatem znaleźć idealną lampę do jadalni?

Industrializm

Styl przemysłowy jest od kilku lat bardzo modny jeśli mowa o aranżacji wnętrz. Lampy industrialne cały czas są na topie. Na ogół mają formę reflektorów, których światło skierowane jest ku dołowi.

Efektowne kosze

To również prawdziwy hit ostatnich miesięcy. Kosze z trawy morskiej doskonale sprawdzają się w jadalni. Dobrze prezentują się przede wszystkim w tych pomieszczeniach, w których wykorzystano już podobne materiały wykończeniowe.

Minimalizm cały czas modny

Lampy w formie żarówek kojarzą się ze stylem industrialnym, ale warto o nich wspomnieć osobno. Retro żarówki popularnie zwane edisonkami dobrze oświetlają całe pomieszczenie. W tym przypadku światło bowiem rozchodzi się równomiernie na wszystkie strony.

Lampa wisząca do jadalni

Druciane klosze

Bardzo modnym rozwiązaniem są także klasyczne lampy wykonane z drugu. Prezentują się oryginalnie, a jednocześnie skutecznie oświetlają jadalnie. Na ogół łączy się je z żarówkami retro, które stanowią dodatkową ich ozdobę.

Klasyka ponad wszystko

Jednak nie zawsze trzeba stawiać na nowoczesne rozwiązanie. Wciąż modne są bowiem klasyczne żyrandole z kilkoma ramionami. Dzięki kilku punktom świetlnym są one w stanie skutecznie oświetlić całe pomieszczenie. Warto jednak podzielić instalację tak, aby możliwe było włączanie tylko kilku żarówek, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Lampy stojące

 Okazuje się, że równie dobrze w jadalni sprawdzają się lampy stojące. To jednak wciąż rozwiązanie rzadko spotykane, a szkoda. Lampy do jadalni powinny mieć solidną podstawę i długie ramiona sięgające nad stół.

Jak wybrać idealną lampę do jadalni?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru lampy do jadalni warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które mogą okazać się tutaj kluczowe. Aby światło nie raziło oczy w czasie spożywania posiłków, lampa powinna znaleźć się nad blatem na odpowiedniej wysokości. Na ogół jest to od 75 do 80 cm. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wybór lampy do jadalni, która posiada regulowaną wysokość. Wówczas problem odpada. Takie lampy są wyposażone najczęściej w elektryczny przewód umożliwiający zmianę wysokości punktu świetlnego. W takiej sytuacji każdy może bez większego problemu ustawić wysokość lampy na dowolny poziom.

Pamiętać należy również o tym, że dobrze wybrana lampa do jadalni nie przytłacza czy nie dominuje wnętrza. Oczywiście, nie jest to sprawa prosta. Trzeba bowiem wybrać lampę odpowiednią do wielkości stołu, która go całego dobrze oświetli. Często spotykanym błędem jest jednak kupowanie za dużej lampy do jadalni.