Jaka deska tarasowa?

27 czerwca 2018

Deski na taras

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy deska tarasowa to najlepszy z możliwych wyborów. Nie ma jednak wątpliwości, że prezentuje się ona doskonale na każdym tarasie, a do tego, chodzenie po niej jest zdecydowanie przyjemniejsze, niż w przypadku, gdy taras wyłożymy na przykład płytami kamiennymi.

Jednym z argumentów na jaki powołują się przeciwnicy takiego rozwiązania, jest to, że deska jest materiałem wymagającym intensywnej pielęgnacji. Nie jest to jednak do końca prawdą. Owszem, raz w roku należy zaimpregnować deski, jednak zajmuje to tylko kilka godzin, a pięknym tarasem możemy się cieszyć przez kolejne 12 miesięcy.

Z jakich desek można zbudować taras w domu? Może to być chociażby modrzew syberyjski, modrzew europejski, sosna, merbau z Azji czy też deski egzotyczne, takie jak bangkirai czy kempas.

Egzotyka czy deska europejska?

Cechą charakterystyczną desek egzotycznych jest ich ciemne wybarwienie, którego nie zmienimy przy pomocy oleju lub impregnatu. Jeżeli zatem marzy nam się biały albo niebieski taras, jedynym rozwiązaniem będzie drewno europejskie.

Oczywiście w tym przypadku, duże znaczenie ma także cena. Jeśli nasz budżet jest dość duży, możemy sobie pozwolić na deskę egzotyczną, która może kosztować nawet dwa razy więcej niż drewno europejskie.

Eksperci twierdzą także, że drewno egzotyczne jest bardziej trwałe i wykonany z niego taras powinien przetrwać około 30 lat. W przypadku drewna europejskiego jest to 15 lat.

Modrzew europejski czy syberyjski?

Jeśli wybieramy drewno, które chcemy zabarwić, modrzew syberyjski będzie najlepszym wyborem. Co prawda jest on dość drogi, ale zdecydowanie wart swojej ceny. Drewno to jest odporne na działanie najróżniejszych warunków atmosferycznych, jest gęste oraz twarde, a do tego ma bardzo mało sęków, w których deski mogą się uszkodzić.

Drewniany taras

Gładkie czy ryflowane deski tarasowe?

Deska ryflowana posiada rowki, które pozwalają wodzie łatwiej z niej spływać, dzięki czemu nie musimy martwić się kałużami. Bardzo ważne jest także to, iż deski ryflowane są antypoślizgowe. Trzeba jednak pamiętać, że rowki mają jedną wadę, jaką jest gromadzenie się w nich kurzu.

Deska gładka jest również świetnym pomysłem. Pięknie się prezentuje, łatwiej się ją czyści, gdy zajdzie potrzeba, ale niestety musimy być przygotowani na to, że będą się na nich pojawiały kałuże.

Jak grube deski wybrać?

W opinii fachowców, deski grube na 21-24 mm mogą być zupełnie wystarczające na taras. W sprzedaży bez problemu znajdziemy także deski grubsze, na 27-29 mm. Musimy jednak pamiętać, że cena za m2 deski, rośnie wraz z jej grubością.

Ceny desek tarasowych

Cena desek tarasowych zależy w głównej mierze od rodzaju drewna jakie wybierzemy oraz od dystrybutora, u którego je kupimy. Modrzew syberyjski może kosztować od 90 do 190 zł za m2. Z kolei zakup deski egzotycznej wynosi od 110 do nawet 240 zł za m2.