Jak odnowić szafkę na buty?

29 maja 2018

Miejsce na buty

Szafka na buty powinna znajdować się w każdym domu. Niestety ze względu na swoja lokalizację, najczęściej w przedpokoju, jest ona narażona na liczne uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Jak odnowić szafkę na buty?

Malowanie

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy. Nie jest to skomplikowana czynność, jednak należy się do niej odpowiednio przygotować. Dobór koloru farby zależy od naszych upodobań oraz stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie.

Żywe, intensywne kolory sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych mieszkaniach, pastelowe barwy są natomiast idealne do wnętrz w stylu skandynawskim. Do wyboru, do koloru. Przed rozpoczęciem malowania należy jednak zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów.

Taśma malarska - pozwoli na zabezpieczenie elementów szafki, których nie chcemy malować

Mały pędzel - będzie niezbędny podczas malowania wszelkiego rodzaju zakamarków. Będzie szczególnie potrzebny jeśli szafka ma wiele zdobień i rzeźbień.

Wałek - najważniejsze narzędzie pracy. Można wybrać wałek piankowy. Dzięki niemu uzyskamy gładką i równomierną powierzchnie, jednak może on zostawiać podłużne smugi. Możemy wybrać także wałek flokowy, który zaliczany jest do rodziny wałków gąbkowych, jednak ma inną strukturę. Wyróżnia się także zaokrąglonymi bokami, więc nie tworzy podłużnych pasów. Jednakże malowanie nim może doprowadzić do postania niezbyt gładkiej struktury

Jak zrobić porządek z butami

Kuweta z kratką - ułatwia aplikowanie odpowiedniej ilości farby.

Metalowa szpachelka - przyda się podczas aplikacji szpachli akrylowej, która uzupełni ewentualne ubytki.

Ściereczki z mikrofibry - potrzebne do wycierania powierzchni szafki na mokro i sucho. Jest to niezwykle ważne jeśli chcemy zadbać o odpowiednią przyczepność farby.

Szpachla akrylowa - może okazać się przydatna jeśli szafka ma dużo ubytków.

Lakier - zabezpiecza farbę prze uszkodzeniami, ścieraniem i zarysowaniami.

Malowanie powinno przebiegać następująco:

  1. Sprawdzenie stanu technicznego szafki. Wszelkie modyfikacje, wymiany zawiasów itp. powinny być wykonane przed dokonaniem procesu malowania. Należy też dobrze ocenić jej stan, gdyż może się okazać, ze renowacja nie będzie opłacalna.
  2. Usunięcie zabrudzeń. Przed malowaniem należy dobrze wyczyścić szafkę, gdyż kurz i pył osłabiają przyczepność arby i sprawiają że na powłoce mogą tworzyć się wybrzuszenia. Najlepiej jest umyć szafkę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń.
  3. Pozbycie się starej farby. Można się jej pozbyć czyszcząc szafkę ręcznie, za pomocą papieru ściernego i noża, chemicznie przy użyciu specjalistycznych żeli i za pomocą narzędzi takich jak szlifierka.
  4. Wyrównanie powierzchni szafki. Za pomocą papieru ściernego należy delikatnie przeszlifować całą powierzchnię mebla
  5. Uzupełnienie ubytków. Jeśli szafka ma jakieś uszkodzenia, to jest to idealny moment na ich naprawę za pomocą masy szpachlowej przeznaczonej do drewna.

Po wykonaniu tych czynności możemy przejść do malowania szafki.