Jakie oświetlenie do łazienki?

7 czerwca 2018

Aranżacja łazienki

Do wszystkich czynności w łazience potrzebne jest osobne oświetlenie. Jednakże rządzą się one własnymi prawami.

Poprawne oświetlenie jest podstawą wszystkich podstawowych czynności. Co prawda półmrok jest odpowiedni w sypialni, ale łazienka powinna być oświetlono wszędzie tak samo. Lampa znajdująca się na górze ma odpowiadać za równomierne rozłożenie światła w środku. Tam gdzie światła ma być więcej, wystarczy zamontować dodatkowe lampki. Przydadzą się też lampki dekoracyjne jeśli chcemy stworzyć odpowiedni nastrój.

Oświetlenie łazienki - jak?

Powinniśmy kierować się zasadą - duża powierzchnia = dużo światła, szczególnie jeśli wnętrze jest ciemne. Przy jaśniejszych kolorach jest opcja minimalizmy. Gdy od jasnych miejsc odbija się światło, będzie to dawać wrażenie większej przestrzeni. Wnętrze dzieli się na strefy, w których zamontuje się oświetlenie. Górne lampy będą światłem głównym, boczne - funkcyjne, a dodatkowe elementy posłużą jako dekoracje. Lepiej zdecydować się na plafony w wersji LEDowej. Moc zależeń będzie od naszych preferencji i tego jak duża jest łazienka. W razie wątpliwości warto poprosić o pomoc sprzedawców.

Lustro - oświetlenie

Boczne światło, zwykle ustawia się blisko lustra. Powinno ono oświetlać człowieka stojącego przed nim tak, aby odcień skóry był naturalny. Opcją są 2 oprawy po bokach lustra albo kilka po bokach i na górze. Pod uwagę trzeba też wziąć ilość i usytuowanie luster. Lampki nie powinny być na przeciwnej ścianie względem lustra.

Oświetlenie łazienkowe LED

Dekoracja - oświetlenie

Jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, które stosuje się w łazienkach z wannami. Małe boczne LEDowe panele wystarczająco oświetlą co potrzeba i dodadzą łazience trochę pikanterii. Taki panel można ustawić np. nad prysznicem/wanną oświetlając wyłącznie ich krawędź. Innym pomysłem są lampki będące bezpośrednio W powierzchni lustra. Popularna staje się również taśma LED. Pragnąć uzyskać sznyt ultranowoczesny wybieramy kolory chłodne idące do niebieskiego. Przytulność zaś to barwy ciepłe.

PRĄD - UWAŻAJ!

Woda i prąd nie są przyjaciółmi. Lampy montowane w łazience muszą mieć odpowiednie oprawy, najlepiej niskonapięciowe. Od opraw stosowanych do lamp łazienkowych oczekujemy że będą wodoodporne. Taka informacja powinna się znaleźć na opakowaniu jako wysokość st ochrony z dopiskiem IP. Jej druga cyfra określi jak bardzo zabezpieczona jest oprawa. Najmniejsze IP powinno wynosić 44. Ponadto oświetlenie i elektryczne gniazdka muszą się znajdować co najmniej 60cm od bezpośrednio wyciekającej wody.

Co (nie)ma być?

Odpada oświetlenie typowe dla innych pokoi. Zwisające, stojące, o długich kablach lampy odpadają. Urządzając oświetlenie w łazience trzeba wszystko wykonywać krok po kroku jak plan wymaga. Oświetlamy jak potrzeba, regulujemy ilość światła zależnie od warunków pracy.