Jaki kubek termiczny kupić?

18 czerwca 2018

Szczelny kubek termiczny

Napój zimny albo gorący, zabrany ze sobą w podróż w nieodpowiednim naczyniu, szybko traci własności termiczne, jakich po nim oczekujemy. I tutaj w sukurs przyjść nam mogą kubki termiczne, dzięki swoim podwójnym ściankom i własnościom izolacyjnym, doskonale utrzymujące stabilną temperaturę napojów.

Przydadzą się i nam w każdym miejscu, dokąd się wybierzemy, a nawet mogą się okazać świetnym prezentem dla kogoś nam bliskiego.

Kształt kubka termicznego

Inny będzie dla wyprofilowanego uchwytu samochodowego, rowerzysty, a inaczej będzie wyglądał w wypadku przeznaczenia dla podróżowania w torbie czy plecaku. Nie to jest jednak istotne, ale jego pokrywka, której szczelność musi zostać przez nas sprawdzona w pierwszej kolejności. Ma być funkcjonalna i łatwo pozwalać na odblokowanie, a przy tym musi zachować hermetyczność, zapobiegającą utracie temperatury oraz niekontrolowanemu wydostawaniu się płynu.

Pojemność i materiał dla kubka termicznego

Jako alternatywa dla ciężkich termosów, jest zwykle mniejsza i wynosi od 350 do 500 ml i utrzymuje temperaturę do czterech godzin. Wystarczający okres dla spożytkowania przechowywanego napoju.

W wypadku materiału liczy się wnętrze kubka:

• szklane, obarczone ryzykiem stłuczenia i charakteryzujące się nieco większą wagą;
• aluminiowe lub ze stali nierdzewnej, nieprzydatne do użycia w kuchence mikrofalowej;
• plastikowe.

Kubek termiczny

Kubki termiczne można wkładać do zmywarki do naczyń, a oprócz metalowych używać w mikrofali.

Ile kosztuje kubek termiczny?

Wybór kubka termicznego ze względu na cenę zależy oczywiście od nas, ale trzeba przy tym wiedzieć o pewnych kryteriach, składających się na tę cenę. Najtańsze, dostępne za około 20 zł, są przy tym wykonane z gorszych materiałów, niekoniecznie oznaczających nieprzydatność takiego kubka, ale jednak z większym prawdopodobieństwem wystąpienia usterek. Te najdroższe, dochodzące do 170 zł są już produkowane z najlepszych materiałów i przez znane firmy, a to pociąga za sobą staranność ich wykonania. Takie kubki termiczne są wytwarzane przez podmioty zajmujące się produkcją specjalistycznego sprzętu i nie są wypuszczane na rynek bez testowania, ich jakość jest więc zagwarantowana. Takie naczynia posłużą przez lata i są raczej polecane do wędrówek profesjonalnych albo dla ludzi, dla których liczy się jakość i „lans”. Najwygodniejszą zaś opcją dla przeciętnego wycieczkowicza będą kubki ze średniej półki, czyli w cenach 40-80 zł. Łatwe w konserwacji, poręczne i szczelne.

Kubek termiczny - podsumowanie

Wybierając kubek, określamy jego przydatność. Jak łatwo można go utrzymywać w czystości, czy włożymy go do mikrofalówki i czy przeznaczony jest na wycieczkę, do biura, czy samochodu. Sprawdzamy szczelność i łatwość obsługi pokrywki, a na koniec dopiero to, czy potrzebujemy produktu na lata i do częstego użytku, czy sporadycznego, niedzielnego wypadu na ryby. Tutaj właśnie uznamy, ile powinniśmy na niego wyłożyć pieniędzy.