Jak ustawić meble w salonie?

18 czerwca 2018

Meble do salonu

Samodzielne planowanie wystroju wnętrza to spore wyzwanie. Wymaga sporo czasu, cierpliwości, ale końcowy efekt i satysfakcja z niego potrafią to wynagrodzić. Zobaczmy jak się za to zabrać.

Zaplanuj umowny podział na strefy użytkowe

Zazwyczaj mało kto jest w stanie pozwolić sobie na salon i jadalnie w jednym pomieszczeniu. Najczęściej jedno pomieszczenie pełni obie te funkcje. Coraz częściej też salon jest połączony z aneksem kuchennym bądź się na niego otwiera. Jeśli więc salon ma pełnić wiele funkcji to na początku należy podzielić wnętrze na strefy użytkowe. Najprościej zrobić to na kartce papieru, ale jeśli ktoś chce to istnieją specjalnie dedykowane temu aplikacje komputerowe.

Oprócz stref użytkowych należy wyznaczyć także ciągi komunikacyjne, które umożliwią swobodne poruszanie się pomiędzy strefami. Swobodne przejście zapewni przestrzeń szerokości 50-60cm. Nie należy ustawiać mebli w pobliżu wejść do pokoju, gdyż będzie to przytłaczające i utrudni otwieranie się drzwi.

Żeby zaakcentować granice miedzy strefami dobrze jest wykorzystać dywany. Meble powinny być w całości ustawione na dywanie, a w przypadku sofy wystarczą dwie przednie nogi.

W przypadku dywanu w strefie jadalnej dobrze jest jeśli jest on przynajmniej 60cm dłuższy i szerszy niż stół, tak by po odsunięciu krzeseł dalej pozostawały one w obrębie dywanu. Należy także zadbać o odpowiednią odległość dywanu od ściany i nie korzystać ze zbyt małych dywanów, gdyż mogą one zaburzyć proporcję wnętrza.

Aranżacja małego salonu

Zadbaj o właściwe proporcje wnętrza

Wielkość mebli powinna być dostosowana do wymiarów wnętrza. Nie chodzi oczywiście o to, że w pomieszczeniu o wymiarach 2x2m szafa będzie miała 50cm wysokości, tylko o konsekwencje. Często zdarza nam się nie spełniać tego punktu, gdyż spodoba nam się jakaś szafka, lub duże łóżko. W etapie planowania ważne jest być realistą, by odpowiednio zbalansować wszystko, tak by nie przeszkadzało w innych funkcjach. Salon ma nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim być praktycznym i wygodnym.

Jak ustawić meble w salonie w sposób praktyczny?

Stoliki powinny być rozstawiane od krzeseł/łóżek w takiej odległości by można było bez problemu sięgnąć do nich ręką, a jednocześnie nie utrudniać przejścia i zrobić miejsce na nogi. Odpowiednią odległością jest około 40cm. Tak samo z wysokością mebli. Wszystko powinno być odpowiednio zbalansowane.

Telewizor i szafka RTV to również ważny element wystroju pomieszczenia. Odległość między telewizorem, a miejscem z którego najczęściej będziemy go oglądać powinna wynosić około trzy razy tyle co przekątna telewizora. Widoku telewizora nie powinny zakłócać nam inne meble, ani by ścieżki widzenia nie przecinał żaden ciąg komunikacyjny.

Oświetlenie

Pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone zarówno naturalnym, dziennym światłem jak i tym sztucznym, gdy prawdziwe będzie zbyt słabe. W przypadku stołu lampa powinna znajdować się nad centralnym punktem blatu, w kącikach wypoczynkowych znakomicie sprawdzają się lampy stojące. Ciekawym sposobem na rozjaśnienie pokoju jest zastosowanie dużej ilości luster. Najlepiej rozwiesić je naprzeciw okna.