Ściana z cegły - co musisz o niej wiedzieć?

4 czerwca 2018

Cegła na ścianie we wnętrzu

Chociaż cegła przeważnie wydaje się surowcem raczej prostym a nawet surowym, to jednak odpowiednio wkomponowana w przestrzeń mieszkania potrafi nadać wnętrzu naprawdę ciekawy, niepowtarzalny klimat. Wbrew stereotypom, ściana z cegły może sprawić, że mieszkanie będzie przytulne. Jeżeli dodamy do tego odpowiednie dodatki, jak meble czy lampy, możemy uzyskać znakomity efekt.

Ściana z cegły – również do wnętrz mieszkalnych

Chociaż, jak wspominano, cegła wydaje się materiałem surowym, to jednak w rzeczywistości posiada ona naprawdę spory i zróżnicowany potencjał stylistyczny. Dysponując ścianą z cegły, mamy naprawdę sporo możliwości jeżeli chodzi o design naszego wnętrzach. Podstawowe kierunki stylistyczne, w jakich stosuje się ściany z cegły? Można tutaj wymienić zarówno wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym lub stylu skandynawskiego minimalizmu, jak i wnętrza nowoczesne. Co jeszcze ciekawsze, cegłę można z powodzeniem stosować jako tło dla mieszkania utrzymanego w stylu klasycznym i eleganckim. W tym ostatnim przypadku warto jednak zachować pewną ostrożność a także naprawdę dobrze przyłożyć się do doboru dodatków.

Należy także pamiętać, że ściana nie musi być w całości wykonana z cegły. W niektórych przypadkach znakomitym rozwiązaniem okazują się po prostu mniej lub bardziej wyraźne akcenty z cegły. Architekci wnętrz bardzo często korzystają ze ścian ceglanych właśnie w ten sposób, ponieważ cegła ma tę właściwość, że potrafi łatwo zdominować przestrzeń. 

Ściana z cegły – kiedy warto się na nią zdecydować?

Wykorzystywanie ścian z cegły już od dłuższego czasu stanowi dość popularną tendencję w zakresie stylistyki wnętrz mieszkalnych. Kiedy jednak warto wybrać tło w postaci ściany ceglanej? Architekci i styliści wnętrz często mówią, że w rzeczywistości nie istnieją tutaj żadne ograniczenia czy sztywne zasady. W zależności od umiejętnie wykonanej kompozycji, ściana wykonana z cegły może sprawdzić się zarówno w salonie, jak i kuchni, łazience czy sypialni.

Jednak pomimo wspominanego braku ograniczeń stylistycznych w zastosowaniu cegły można wskazać kilka najbardziej popularnych trendów. Z całą pewnością cegła posiada największy potencjał jeżeli użyjemy jej salonie lub też pokoju dziennym. Cegła posiada bowiem tę właściwość, że nawet bez żadnych dodatków czy ozdobnych akcentów stanowi wyraziste tło, które nadaje wnętrzu określony klimat. Oczywiście, ściana może zostać urozmaicona ramkami ze zdjęciami, obrazami czy też innymi przedmiotami o charakterze dekoracyjnym. Z ceglaną ścianą bardzo dobrze komponują się również ażurowe regały pozbawionego tylnego panelu a także regały wykonane w stylu rustykalnym.

Ceglana dekoracja ściany

Klasyczna biel czy czerwień?

Jak wiadomo, w przypadku wnętrz użytkowych najczęściej stosuje się cegłę czerwoną. Podobnie wygląda to także w przypadku stylu vintage. Z kolei wnętrza utrzymane w stylistyce skandynawskiego minimalizmu przeważnie posiadają ściany wykonane z cegły białej. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od naszych prywatnych oczekiwań a także planu kompozycji naszego wnętrza.

W przypadku cegły czerwonej dobrze jest zachować umiar. Czasami zaleca się także ograniczenie jest stosowania do tych wnętrz, które są zawsze dobrze oświetlone. O wiele więcej opcji oferuje nam cegła biała. Tutaj jednak należy mieć na uwadze fakt, że cegłę pomalowaną na biało będzie bardzo trudno ponownie zamienić na jej pierwotny, czyli czerwony kolor.

Jak dbać o ściany z cegły?

Chociaż cegła jest materiałem trwałym i odpornym, to jednak zastosowana we wnętrzach mieszkalnych wymaga ona stosownej pielęgnacji. Drobne zanieczyszczenia, takie jak na przykład kurz, możemy z powodzeniem usuwać przy pomocy prostych alkalicznych środków do czyszczenia. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o trwalsze i mocniejsze zanieczyszczenia, jak na przykład pozostałości kleju lub też zaprawy. W tym wypadku warto skorzystać z mocniejszych preparatów o składzie bazującym na kwasach organicznych.

Warto również zatroszczyć się o skuteczną impregnację ceglanej ściany, szczególnie jeżeli znajduje się ona w łazience czy kuchni. W tym wypadku najlepszą opcją jest skorzystanie z specjalistycznych preparatów. Mają one ten walor, że nie tylko świetnie impregnują cegłę, ale również w dużej mierze chronią ją przed osadzaniem się kurzu a także innego rodzaju zanieczyszczeniami organicznymi.

Przed dokonaniem zakupu danego preparatu należy jednak dokładnie sprawdzić, czy jego zastosowanie nie wpłynie na barwę cegły. Na rynku są dostępne także środki, które co prawda nie zmieniają samej barwy cegły, lecz nadają jej połysk. Może to być wykorzystane przez nas w celach stylistycznych albo też stanowić problem(jeżeli zależy nam na zachowaniu naturalnego, surowego wyglądu ceglanej ściany). W tym ostatnim przypadku warto jest korzystać z wysokiej jakości bezbarwnych olejów do klinkieru. Nie wchodzą one w interakcję z czynnikami odpowiadającymi za barwę cegły, a jednocześnie świetnie ją zabezpieczają oraz ułatwiają utrzymanie jej w dobrym stanie.