Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

17 maja 2018

Meble z palet

Kiedy zbliża się lato, wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak najlepiej urządzić swój balkon czy taras. Niektóre ceny mebli przeznaczonych na dwór mogą przyprawiać o zawroty głowy, dlatego coraz więcej osób decyduje się na użycie tanich i ekologicznych materiałów, z których można wykonać cuda. Takim niedrogim, ale niezwykle atrakcyjnym wizualnie produktem do tworzenia mebli ogrodowych jest paleta.

Jeszcze jakiś czas temu trudno było uwierzyć, że trend na meble z palet tak szybko się rozprzestrzeni. Dziś tego rodzaju wyroby tu już codzienność. Własnoręcznie wykonany z palet zestaw wypoczynkowy to powód do ogromnej satysfakcji. Ponadto tego rodzaju meble można dowolnie składać, dzięki czemu dopasowuje się efekt finalny do własnych potrzeb i upodobań.

Meble z palet – jakie narzędzia przygotować?

Każdy fan majsterkowania wie, że przy realizacji mebli konieczne jest dobre wyposażenie. Co będzie niezbędne przy tworzeniu mebli z palet? Przede wszystkim sama paleta, którą można kupić bez problemu przez Internet. Co jeszcze się przyda? Płaskowniki i kątowniki metalowe, śruby, wkrętarka, papier ścierny lub lepiej szlifierka, masa szpachlowa do drewna, impregnat i emalia do drewna oraz pędzle i wałki. Na sam koniec, aby zwieńczyć dzieło, przydadzą się tekstylia, np. poduszki, i inne ciekawe ozdoby.

Jak wykonać kanapę z palet?

Kanapa to podstawowy element tarasowego czy balkonowego zestawu wypoczynkowego.

Wykorzystanie palet w ogrodzie

Aby ją wykonać, wystarczy kilka kroków:

1) Zaprojektować mebel – kanapa zazwyczaj składa się z dwóch połączonych palet. Jeśli komuś zależy na wysokiej kanapie, powinien ułożyć więcej niż dwie palety na sobie.
2) Przygotować palety – oczyścić je i wygładzić papierem ściernym lub szlifierką, w miejscu dziur dać masę szpachlową do drewna.
3) Pomalować palety – najpierw należy użyć impregnatu, następnie specjalnego preparatu gruntującego, a na końcu farby. Jeśli ktoś marzy o naturalnym kolorze, po impregnacie wystarczy użyć lakierobejcę.
4) Wykończyć mebel – palety należy połączyć za pomocą śrub, płaskowników lub kątowników, najlepiej w niewidocznych miejscach. Na gotowy mebel dobrze jest położyć poduszki lub materac.

Jak wykonać stolik z palet?

To kolejny bardzo przydatny mebel na tarasie czy balkonie. Zazwyczaj składa się z jednej lub kilku palet położonych na sobie. Z paletami postępuje się tak samo, jak w przypadku kanapy: najpierw oczyszcza, potem szlifuje i nakłada impregnat, grunt i farbę. Do stolika warto dodać kółeczka i położyć na blacie szkoło hartowane.

Jeśli komuś wydawało się, że moda na meble z palet minie tak szybko, jak się pojawiła, to bezsprzecznie był w dużym błędzie! Ekologiczne rozwiązania podbijają rynek i zapewne potrawa to jeszcze przez wiele lat. Z palet można wykonać nie tylko kanapę czy stolik, ale także fotele czy ławy.